Historie TJ SOKOL HRAZÁNKY

    V roce 1954 se parta mladých lidí v Hrazánkách dala dohromady a založila spolek, který zpočátku hrál divadelní představení a později se dostalo i na sportovní činnost. Tak jak bylo na vesnici v té době obvyklé, sportovní klub nesl název SOKOL. Pokud sportovní klub byl založen ve městě, byl název klubu odvozen podle toho, jaký byl v daném městě průmysl. Například Dynamo nebo Lokomotiva.

    Při zakládání čítala dobrovolná sportovní organizace 24 členů v čele s prvním předsedou, řídicím učitelem Jaroslavem Kolouškem. Jednatelem byla paní Souhradová Božena a po návratu z vojny její bratr Václav. Náčelnicí pak paní Vlková Marie. Dle zapisu v kronice byla sehrána dvě divadelní představení a z vydělaných peněz se postupně zakoupily potřeby pro fotbal a hokej. Hokejovou výzbroj šila doma manželka pana Kolouška. Podle obecní kroniky v roce 1960 nacvičovaly ženy z Hrazánek na spartakiádu. Zúčastnili se okresního kola v Písku , do Prahy se ale neprobojovali. V témže roce se začal v Hrazánkách hrát i hokej. Na hokej se jezdilo nákladním autem a to třeba do Předbořic, Jíckovic i do Kluk. Na Šikovom rybníce bylo nízkými mantinely z prken ohraničeno hokejové hřiště. O něco později bylo vybudováno i umělé osvětlení. V roce 1961 bylo vybudováno na Šejdovom trávníce fotbalové hřiště a o rok později se na něm hrál zápas s Duklou Písek, což byl pro Hrazánky veliký svátek.  Pak naši hráli odvetu v Písku. Oba zápasy sice prohráli, ale základ kopané byl v Hrazánkách pevně postaven. Vždyť fotbal se zde hraje, až na kratší  přestávku do dnes. Na fotbal se ze začátku jezdilo na kolech a pak přibyly motorky a auta. Po počáteční euforii začal zájem o sport upadat. Snad proto, že se v té době na vesnicihodně budovalo, snad i proto, že asi nebyl nikdo kdo by se o vše staral. Už v té době byl hokej drahá záležitost a ve fotbale chybělo zázemí. V roce 1971 došlo k obnovení činnosti TJ v Hrazánkách. Velkou zásluhu na obnově měli především pan Koloušek, Brunát, Dvořák Jiří, Souhrada a Kdolský. Ani z té doby nejsou zachovány žádné zapisy. Tak první předcedou nové éry byl pan Brunát a pak až do své smrti Jaroslav Kdolský (1989) Od roku 1989 až do 2012 stál v čele TJ pan Josef Mošanský. V současnosti je předsedou klubu Stanislav Lípa.  Od sezony 72/73 se hraje fotbal organizovaně stále.

    V roce 1981 byly národním výborem předány do užívaní nově vybudované kabiny. Na jejich vybudování měli velký podíl jak tehdejší národní výbor, tak hlavně členové TJ. Postupně jsme založili mužstvo žáků a později i dorostenců. Žáci se mohou z té doby pyšnit třetím místem v okrením přeboru. Z důvodu nedostatku dětí tato mláděžnická družstva zanikla.  Mužstvo mužů postoupilo v roce 1998poprvé v historii do druhé třídy okresního přeboru. Ovoce přinesla práce s mládeží v minulých let a zlepšila se i funkcionářská činnost. V témže roce muži vyhráli i pohár okresního přeboru ČP a postoupilo až do druhého kola krajské části ČP v něm prohráli po výborném výkonu a účastníkem KP Protivínem 1:4.

    Od roku 1971 až do dnešní doby bylo v naší TJ evidováno 132 členů. Registrováno bylo téměř 120 hráčů. V současné době má TJ 85 členů.

    V současné době hraje mužstvo II. Třídu okresu Písek

 

Vyhledávání

© 2009 Marek Kašpar